ZarezerwujDługi Targ

Gdańska Starówka - Długi Targ – to najbardziej reprezentacyjne miejsce w Gdańsku. Zabytkowe kamienice otaczające Gdańskie Stare Miasto należały do najzacniejszych patrycjuszy, zamożnych kupców i osób piastujących wysokie urzędy. Przy placu znajduje się imponujący ratusz miejski, a jedną z głównych atrakcji jest znana, pochodząca z początku XVII wieku, fontanna Neptuna.

Kościół Mariacki

Bazylika konkatedralna Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, popularnie nazywana Kościołem Mariackim to historyczna gotycka fara znajdująca się nieopodal Starego Miasta. Kościół ten jest trzecią pod względem wielkości świątynią na świecie zbudowaną z cegły. Bazylika wyróżnia się masywną wieżą dzwonną i smukłymi narożnymi wieżyczkami.

Westerplatte

Znajdujący się przy ujściu Martwej Wisły do Zatoki Gdańskiej półwysep Westerplatte to miejsce pierwszej bitwy II Wojny Światowej, tzw. Obrony Westerplatte. Jest to symbol wybuchu II Wojny Światowej oraz polskiego oporu przeciw agresji niemieckiej..
W latach 1926-1939 na półwyspie Westerplatte funkcjonowała eksklawa Rzeczypospolitej Polskiej na obszarze Wolnego Miasta Gdańsk. W tamtym okresie znajdowała się tam Wojskowa Składnica Tranzytowa. Obecnie na terenie półwyspu znajduje się Pomnik Obrońców Wybrzeża - swoim kształtem przypomina on wyszczerbiony bagnet wbity w ziemię. W 1987 roku papież Jan Paweł II spotkał się tu z 38 westerplatczykami i młodzieżą.

Europejskie Centrum Solidarności

Europejskie Centrum Solidarności prowadzi działalność naukową i edukacyjną, a także wydawniczą oraz wystawienniczą (np. wystawa „Drogi do Wolności” oraz wystawy czasowe i plenerowe). Głównym celem działalności Centrum jest „upowszechnienie dziedzictwa „Solidarności” w Polsce i innych krajach oraz czynne uczestnictwo w budowie tożsamości europejskiej”.
W budynku znajduje się ekspozycja stała przedstawiająca współczesną historię Polski oraz powstanie ruchu solidarnościowego i jego dziedzictwo. Oprócz wystawy stałej w siedzibie Centrum mieści się również biblioteka, mediateka oraz całoroczny ogród i księgarnia.

Żuraw

Żuraw - znajdujący się nad Motławą najbardziej znany symbol Gdańska. Jest to największy średniowieczny dźwig portowy Europy, w którego wnętrzach obecnie mieści się oddział Centralnego Muzeum Morskiego. Odwiedzający mogą obejrzeć wystawę przedstawiającą życie miasta portowego w czasie jego największego rozkwitu (XVI – XVIII w.). W tamtym okresie Gdańsk był najdynamiczniej rozwijającym się portem na Bałtyku – miasto nazywano wówczas spichlerzem Europy.

@textColor
@lightBgColor
@midBgColor
@darkBgColor
@baseColor
@brandPrimary
@brandSuccess